Od koření k srdci vaší kuchyně

Kdo jednou zažil procházku exotickými trhy a zastavil se u stánku s kořením, bude omámen barevnou kompozicí stejně jako nezaměnitelným aróma, které v sobě snoubí všechny ostré, sladké, voňavé i nevoňavé vůně dohromady. Vlastně ani nevíte, jestli vybírají vaše oči, čich nebo hmat, možná proto to handrkování o ceně patří ke standardům některých kultur. U nás máme výběr poněkud skromný. S klidným svědomím můžete jít nakupovat s rýmou nebo bez ní – moc se nespletete. Stejně velké pytlíky několika málo značek totiž nic nenapoví o obsahu. Škoda, že jsme tak ochuzení o tu nádheru!

Čerstvé koření však ke kulinárním zážitkům patří, a když jednou poznáte rozdíl, pochopíte,
o čem je gurmánské vaření. Víte, kde ho dobře nakoupit a pozvednout chuť připravovaného jídla?

Koření od Antonína

Když se něco dělá s láskou, může to vypadat třeba takto. V tomto obchodě najdete snad všechno jednodruhové koření včetně těch vzácnějších, jako jsou třeba šafrán či kardamom a přes 90 kořenících směsí. Nelze opomenout míchání vynikajících kořenících směsí na základě vlastních receptur. Doporučit lze například koření pro tradiční český guláš, chlebové koření, směsi na pizzu nebo špagety, různé grilovací směsi, koření do svařáku, pak z těch exotičtějších jsou to třeba chai masala, čínská ostrá směs, ta nejrůznější kari – v naprosté čistotě a bez glutamátu. Inspirací pro zákazníky jsou týdenní recepty s využitím některé směsi koření.

Rojíkovo koření

Skvělé recenze zákazníků, slušné ceny, stejně jako široký výběr nemohou ujít pozornosti žádného zákazníka, který zavítá na internetový obchod této brněnské společnosti. Specializovaný obchod s kořením, kořenícími směsmi a bylinkami založil Ladislav Rojík zhruba před 20 lety. Tehdy firma dovážela jen několik málo druhů, avšak v současnosti najdeme v sortimentu 58 jednodruhových koření a 61 kořenících směsí – vše bez soli a glutamátu. Z těch nejznámějších specializovaných mixů zajisté oceníte připravené směsi na ryby, houbové koření, kurkumu či exotickou meat masala, dále připravený mix pro králičí maso nebo dětskou vegu, tedy směs pro děti. Pochlubit se může bezpočtem inspirací na recepty.

Benkor

Tradice této rodinné společnosti sahají už do roku 1932 k zakladateli Josefu Beníčkovi. Nejdříve se společnost zaměřovala na zpracování a mletí papriky, později přibylo další koření. Dnes nabídka skýtá přes 200 druhů koření a asi 150 druhů kořenících směsí! Sídlo firmy je v Mělnické Vrutici a je tu soustředěna výroba, sklad a laboratoře pro kontrolu kvality.

Sortiment této značky si zaslouží pozornost nejen pro svoji pestrou škálu. Díky českým vývojářům máme na trhu výjimečnou odrůdu Českého kmínu se skvělými charakterovými vlastnostmi a zástupci společnosti Benkor se přičinili o to, aby byla této odrůdě oficiálně přiznána kvalita od Evropské unie. V praxi to znamená, že až v obchodě natrefíte na označení „Český kmín“, opatřen červeným logem se dvanácti zlatými hvězdičkami, které symbolizují výrobek zařazený na seznam chráněného označení původu v rámci EU, máte před sebou zboží nejvyšší kvality. Velmi příjemná je také skutečnost, že internetový obchod nabízí prodej v sáčku, v papírovém pytlíku s pergamenem nebo ve skleněné lahvičce.

Cena za koření

Málokdy přemýšlíme o ceně, kterou zaplatíme za zboží v různých obchodech. Pokud jde o koření, pak cena za malý pytlíček v běžném obchodě, vážící jen několik málo gramů, nám nepřijde nijak významná. Pravda, na první pohled. Třeba takový bobkový list. Nedávno jsem kupovala v internetovém obchodě čerstvý bobkový list. 30 gramů čerstvého stálo 39,90 Kč, v obchodní síti v pytlíku s cca 4-5 g zaplatíte od 10 – 20 Kč, nicméně musíme se smířit v polovinou ulámaných kousků, ve specializovaném obchodě se zárukou čerstvosti cca 5-6 g stojí od 10 – 29 Kč a dostanete krásné kusy bobkového listu.

 

Sdílejte